Pāriet uz galveno saturu
  • Raksts par jaunumiem
  • 2025. gada 6. maijs
  • Komunikācijas ģenerāldirektorāts
  • Lasīšanas ilgums: 2 min

ES apņēmusies pielikt punktu enerģētiskajai atkarībai no Krievijas

Wind farm maintenance

 

Lai mazinātu atkarību no Krievijas energoresursiem, ES 2022. gada maijā nāca klajā ar plānu “REPowerEU”. Pateicoties tam, no Krievijas importētās gāzes īpatsvars ES no 45 % ir sarucis līdz 19 %. Tomēr 2024. gadā gāzes imports no Krievijas atkal sāka pieaugt. Tāpēc Eiropas Komisija ir nākusi klajā ar ceļvedi, kurā izklāstīts, kā pilnībā izbeigt ES atkarību no Krievijas energoresursiem, vienlaikus visā ES nodrošinot stabilu energoapgādi un enerģijas cenas. 

Šis ceļvedis parāda, kā saskaņotā un drošā veidā pakāpeniski izņemt no ES tirgiem Krievijas naftu, gāzi un kodolenerģiju un turpināt ES pāreju uz tīru enerģiju. Dalībvalstis līdz 2025. gada beigām sagatavos savus plānus, kuros būs izklāstīs, kā tās piedalīsies Krievijas gāzes, kodolenerģijas un naftas importa pakāpeniskā izbeigšanā. Tajā pašā laikā tiks turpināti centieni paātrināt ES enerģētikas pārkārtošanu un dažādot energoapgādi, lai netiktu apdraudēta enerģētiskā drošība un tirgu stabilitāte. 

Ceļvedī ir iekļauti šādi pasākumi: 

  • attiecībā uz gāzi – līdz 2027. gadam pilnībā apturēt gāzes importu no Krievijas, uzlabojot Krievijas gāzes piegāžu pārredzamību, uzraudzību un izsekojamību viscaur ES tirgos. Jaunus līgumus ar Krievijas gāzes piegādātājiem vairs nevarēs slēgt, un līdz 2025. gada beigām tiks apturēti arī tagadnes līgumi (ar tūlītēju apmaksu);
  • attiecībā uz naftu – veikt jaunus pasākumus, kas vērsti pret naftu pārvadājošo Krievijas “ēnu floti” (t. i., kuģiem, kurus Krievija izmanto, lai izvairītos no sankcijām);
  • attiecībā uz kodolenerģiju – ierobežot iespējas slēgt jaunus Krievijas izcelsmes urāna, bagātināta urāna un citu kodolmateriālu piegādes līgumus, kurus paraksta kopīgi ar Euratom Apgādes aģentūru. 

Sekmējot pakāpenisku atteikšanos no Krievijas izcelsmes enerģijas, “REPowerEU” ceļvedis mazinās drošības riskus, ar kuriem saskaras ES. Turklāt tas palīdzēs īstenot Konkurētspējas kompasā, Tīras rūpniecības kursā un Lētākas enerģijas rīcības plānā ietverto ekonomikas plānu. Tīrāka un neatkarīga energosistēma palīdz stimulēt ekonomiku un vienlaikus dod milzīgu ieguldījumu Eiropas dekarbonizācijas mērķu sasniegšanā. Nākammēnes Komisija nāks klajā ar tiesību aktu priekšlikumiem ceļveža atbalstam. 

Plašāka informācija 

“REPowerEU” ceļvedis

Gāzes piegādes drošība 

Naftas piegādes drošība 

Paziņojums presei “ES iezvana beigas enerģētiskajai atkarībai no Krievijas” 

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2025. gada 6. maijs
Autors
Komunikācijas ģenerāldirektorāts